Fevzi Durmuş

Girişimci

Konuşmacı

Fevzi Durmuş

Girişimci

Konuşmacı

Blog Post

Çağın Trendi E-İhracat

Ocak 2, 2022 Uncategorized
Çağın Trendi E-İhracat

Ticareti dünya çapında pratik hale getiren bir kavram olan e-ihracat, internet kullanımının artmasıyla alışveriş özelinde piyasayı ele geçiren ve işleri kolaylaştıran bir anahtar haline geldi. Herhangi bir ürün ve hizmetin değişik ödeme yöntemleriyle, internet üzerinden yurtdışına satılması ile oldukça gelişen e-ihracat, “istenilene” hızlıca ulaşabilme konforunu yaşatması açısından çığır açan bir deneyim olarak tanımlanabilir.

Günümüzde pek çok firma geleneksel satış ve pazarlama yöntemlerine e-ihracat uygulamasını ekleyerek dünyanın pek çok farklı bölgesinde hedef kitlelerine ulaşabiliyor.

Peki Bu Sihirli Güç Nasıl İşliyor?

Ürününüzü internet üzerinden dünyaya pazarlamak istiyorsanız her şeyden evvel sahip olmanız gereken şey, doğru bir planlama. Satılacak ürünlerin ne olduğu, hangi ödeme yöntemlerinin kullanılacağı, kaç kişiden kurulu bir ekip kurulacağının planlanması, işin iskeletini oluşturacak. Ve ardından alt yapı seçimi geliyor. Bu temelin de sağlam olması gerekiyor. Uygun olan yazılım bulunup uygulandığında sistemin bel kemiği de oluşmuş oluyor. Oluşturulan site, mobil uyumlu da olmalı. Artık bina tüm bu sağlam temel üzerinde yükselebilir.

Zaman yarış ve güvenilirlik zamanı. İyi olan daima öne geçer. Bu mantıkla ilerlersek ödeme yöntemlerinin de çeşitli olması rakiplerin bir adım önüne geçmek demek. Ürün çeşitliliği sunan bir web siteye sahip olan markalar güvenilir olma özelliğini kazanıp, yaygın bir ulaşım ağı da kurduklarında emsalleri içinde bir adım öne çıkıyor. Birden fazla ödeme yöntemi sunmak da son derece önemli. Kredi kartı, havale, mail order, cari ödeme gibi pek çok yöntem bir seçenek olarak sunulmalı.

Bir web site oluştururken sosyal medya denilen gücü de göz ardı etmemek lazım. Sosyal medya üzerinden oluşturulan hesaplar bir nevi kimlik niteliği taşıyor. Bu sizin en mükemmel vitrininiz. Müşterilere ulaşmak, ürün tanıtımı yapmak ve güven oluşturabilmenin en güçlü anahtarlarından birisi de sosyal medya.

E-ihracat yaparken satışları artırmak yolunda başarı sağlamanın bir yolu da sosyal medya hesaplarında linklerle ilgili sayfalara yönlendirme yapmak, kampanyalar düzenlemek, hediye çekleri ve 2 al tek öde, 3 al 2 öde gibi cazip kampanyalar düzenlemek olacaktır.

İçerik kralsa, bunda içerik pazarlamasının payı büyük. Trafik sağlayan, işleyişi canlı tutan, “reklam kokusu” olmayan reklam yapabilmek bütünü oluşturan en önemli parçalardan birisi. Öyle ki sayfadaki en küçük detay bile işleyişi hızlandıran bir tetikleyici olabiliyor. Müşteri sayfa düzenini beğenmediği, ilgili butonu bulmakta zorlandığı, yazı karakterini iyi seçemediği ya da renklerini beğenmediği bir siteden vazgeçebiliyor.  

E-ihracat konusunda müşteriyi çok iyi tanımak ve karşılarına doğru tekliflerle çıkmak önemlidir ve satış grafiğini de yükseltecektir. Veri tabanı analizi de hedef müşteriye ulaşma konusunda tam bir nokta atışı sağlar. Müşteriyi kavramak ve doğru kanala yönlendirerek isabetli karar vermesini sağlamak veri analizi ile mümkün.

Farklı olan daima öne çıkar. Bu kural hiç şaşmaz. Bir E-ihracat sitesinin de hem diğer alternatiflerle rekabet edebilmesi hem de e-ihracat satışlarını artırması için farklılaşması gerekir. Ürününüzün bir alamet-i farikası olmalı, fiyatı uygun olmalı ve mutlaka bir hedef kitlesini yakalayabilmeli. Müşteri neden sizi tercih etmeli? Buna verilecek cevap yolunuzu belirleyen cevap olacaktır.

Google reklamları, seo çalışması, sosyal medya özellikle de instagram reklamları ve mailing yöntemi e-ihracatın vitrini olan ve prezentasyonunun yapıldığı alanlar. Bir nevi görücüye çıkan sitenin doğru kişilere ulaşabilmesinde hepsi de çok önemli silahlar. 

Bilinir hale gelmiş, tabir caizse müşterinin “ayağının alıştığı” pazar yerleri ile gerçekleştirilecek entegrasyon da sitenizin ismini daima yukarıda tutacaktır. Ürünün kalitesi ve ulaşım hızı elbette önemli ama bunlar doğru pazarlama politikalarıyla işler hale gelecektir.

E-İhracat Size Ne Sağlar?

E-ihracatın getirileri oldukça fazla. Bir kere yerel pazarda yerinizde saymayıp global pazarda bilinir hale gelerek daha hızlı büyürsünüz.

Ürün bilgilerinizi dünya çapında müşterilerinize daha kapsamlı biçimde ulaştırabilirsiniz.

Online platform sayesinde personel masraflarını en aza indirgemiş olursunuz.

E-ihracat 7/24 aktif olan bir dünyadır. Bu da size her an yapabilme olanağı tanır.

E-ihracat sitelerinin kurulum maliyeti fiziki mağaza ve kuruluşlara göre çok daha düşüktür.

Üstelik e-ihracat sayesinde marka bilinirliği hızlı bir yükselişe geçer.

Tanınırlığı yüksek ve güven kazanmış pazar yerlerinde isminizi duyurabilirsiniz. 

Her İşin Bir Uzmanı Var

Deneyim, yetenek ve bilgi birleşince ortaya iyi bir iş çıkmaması neredeyse imkansız. E-ihracat yolculuğunda kazanarak ve büyüyerek ilerlemek için bir uzmanın görüş ve desteğine olan ihtiyaç da yadsınamaz. Bu yolda işi bilen isimlerden destek almak e-ihracat satış teknikleri ile kısa zamanda büyük işler yapabilmek ve ticaretten istenilen geliri elde edebilmek için son derece önemli. Kullanıcı davranışlarını iyi gözlemleyen, doğru ölçümler yapabilen, çevik düşünüp siteye özel stratejiler üretebilen profesyoneller yol gösterici olacaktır. E-ihracat danışman desteği ile markanız doğru yolda ve hızla hedefe ilerler.

Özetle hem alan hem da satan kazanır.

Fevzi Durmuş – İş Geliştirme Uzmanı

Write a comment